فرمانداری تیران و کرون
خانه
مكانهاي زيارتي مذهبي
مکانهای زیارتی – مذهبی و تاریخی
طبق بررسیهای به عمل آمده در شهرستان 55 مسجد شناخته شده که 16 مسجد از جمله مسجد حاج سلیمان واقع درحسینیه آقانوروز- قدیمی ترین مسجد شهر و مسجد خان یا مسجد امام حسن مجتبی با قدمتی هزار ساله و مسجد سید ( جامع ) در تیران همچنین مسجد سنگی و مسجد جامع اران در رضوانشهر و مسجد جامع در عسگران واقع شده اند. 14 حسینه که 4 حسینیه از آن با نامهای آقانوروز (قدیم ) ، ارشاد ، عاشورا و الغدیر در تیران و بقیه در روستاهای شهرستان ساخته شده اند. همچنین 16 سقاخانه به یاد ایثار و رشادت های حضرت ابوالفضل (ع) بنا گردیده است.

توانمندی های فرهنگی، مذهبی ، گردشگر ومیراث فرهنگی :

یکی از مشخصه های بارز شهرستان وجود جاذبه های گردشگری است که در صورت عنایت بیشتر می تواند به عنوان یکی از قطبهای گردشگری در سطح استان و کشور مطرح باشد برخی از مناطق تفریحی و دیدنی شهرستان به دین شرح می باشد.


پارک ملی و منطقه حفاظت شده قمشلو و قلعه تاریخی قمشلوی تیران:
 
 
 در شمال شرقی شهر تیران می باشد و یکی از مهمترین زیستگاههای حفاظت حیات وحش کشور به شمار می آید .در واقع زیستگاه اصلی قوچ ومیش وحشی(معروف به قوچ ومیش اصفهانی ) است .البته گونه های حیوانات شامل کل بز ، آهو ، گرگ، شغال ، کبک ،تیهو ، کرکس ، عقاب وباز درآن موجودمی باشند.قلعه قمیشلو از شکارگاههای دوران قاجار واز قلعه های شکاری ضل السلطان در این محل واقع شده است .این منطقه مستعد ساخت پیست اسکی سواری وبرگزاری مسابقات در این خصوص می باشد.

ترمیم و بازسازی این قلعه در جذب گردشگران بسیار موثر بوده و در احیاءاقتصاد منطقه می تواند نقش مهمی ایفا نماید.

قلعه تاریخی روستای جاجا:
 
 
 
 قلعه ای قدیمی با قدمتی 700 الی 800 سال ، که به دوران سلجوقیان بر می گرددو روی تپه ای به ارتفاع100 تا 120 متر از سطح زمین قرار گرفته است ومساحت آن حدود3000 متر مربع که به شکل ذوزنقه ای است و دارای دوبرج می باشد که قسمت اعظم قلعه تخریب شده است.مرمت وباز سازی این قلعه نیز در جذب گردشگران تأثیر زیادی خواهد داشت .

دالانکوه :
 
 
در قسمت جنوبی غربی شهرستان واقع شده ویکی از زیستگاههای حیات وحش می باشد ، که در فصل زمستان با وجود پیست اسکی ، پذیرای علاقمند ان به ورزشهای زمستانی واسکی است همچنین صعودبه ارتفاعات وپدیده لاله های واژگون از عوامل جذب علاقمندان وگردشگران است .

آبشار کرد علیا ، سد خمیران ، چشمه احمدرضا، وچشمه مرغاب (که دبی آب آن در فصل بهار حدود3 متر مکعب در ثانیه می باشد حمام قدیمی خان ، قلعه روستای میر آباد ، برج معروف محمدیه وامامزاده بی بی فاطمه ، برج کبوتر خانه از جمله میراث فرهنگی شهرستان می باشد که لازم است مورد عنایت وتوجه بیشتر قرارگیرد .

سدخمیران: 
 
 
 
 این سد در سال 1374 بهره برداری شده ودر 14 کیلومتری غرب تیران واقع است وظرفیت اسمی 6 میلیون متر مکعب است و از طریق چشمه مرغاب و پمپاژ زاینده رود تأمین آب می گردد ومستعد ساخت فضاهای تفریحی ، قایقرانی و پرورش ماهی می باشد .


کشاورزی ودامداری :
شهرستان تیران و کرون دارای 15563 هکتار اراضی کشاورزی است که 3612 هکتار از این اراضی زیرکشت محصولات باغی قرار دارد. محصولات عمده این شهرستان گندم ، جو ، کلزا ، سیب زمینی ، سبزیجات ، کشت های گلخانه ای ، صیفی جات ،انگور ، بادام و گردو می باشد.


دامپروری :

مراتع و دام :
از مساحت 000/171 هکتاری شهرستان ، بالغ بر 000/121 هزار هکتار آن را اراضی ملی ودولتی تشکیل می دهد وقریب به 000/111 هکتار آن مرتع می باشد که از این مقدار ، حدود 85 هزار هکتار مراتع ییلاقی و 26 هزار هکتار مراتع قشلاقی برآورد می گردد.
انواع دام موجود در شهرستان شامل 14000 رأس گاو و گوساله ، 100000 رأس گوسفند و 650000 قطعه مرغ تخمگذار ، 750000 مرغ گوشتی ، 60 قطعه شتر مرغ می باشد.
تعداد گاوداری صنعتی شیری 25 واحد ، 105 واحد مرغداری


صنعتی :
یک شهرک صنعتی به مساحت 64 هکتار در جوار شهر تیران و یک شهرک صنعتی در شهر رضوانشهر و یک قطب کارگاهی درشهر تیران و جهت ایجاد اشتغال در روستاها نیز منطقه صنعتی روستای ورپشت شکل گرفته است .
 
تاریخ به روز رسانی: 1395/10/11
تعداد بازدید: 16857
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal