فرمانداری تیران و کرون
خانه
محدوده جغرافيايي

 

مرکز شهرستان تیران و کرون در 51 درجه 09 دقیقه طول جغرافیایی و32 درجه و 42دقیقه عرض جغرافیایی و ارتفاع 1640 متری از سطح دریا واقع شده است. این شهرستان در 50 کیلومتری غرب اصفهان واقع شده است. تیران و کرون از شمال غرب به شهرستان های فریدن و فریدونشهر و از جنوب غربی به استان چهارمحال بختیاری و از شرق به شهرستان های اصفهان، خمینی شهر، نجف آباد محدود می گردد. این شهرستان دارای هوایی نسبتا معتدل و زمستان های سرد است.
موقعیت و وسعت
شهرستان تیران و کرون با مساحت 8/1768 کیلو متر مربع بین 50 درجه و 33 دقیقه تا 51 درجه و 14 دقیقه طول شرقی و 33 درجه و 1 دقیقه تا 33 درجه و 4 دقیقه عرض شمالی و از شمال وشرق به شهرستان نجف آباد و از جنوب به شهرستان لنجان و استان چهارمحال و بختیاری و از غرب به شهرستان فریدن محدود می گردد. این شهرستان پل ارتباطی بین سه استان (چهارمحال و بختیاری و اصفهان و خوزستان) بوده و حدود 100 کیلو متر از محورهای مواصلاتی اصلی کشور در محدوده این شهرستان واقع گردیده است.

ناهمواریها
تیران و کرون دشتی محدود با شیبی نسبتاً ملایم است که شیب آن از غرب به شرق کاهش می یابد. اراضی شهرستان و ارتفاعات آن متعلق به دوران سوم زمین شناسی و جزء پیش کوههای داخلی زاگرس است تنها منبع آبی سطحی آن؛ رودخانه کرون (مرغاب) است که از ارتفاعات دالانکوه سر چشمه می گیرد.

تقسیمات کشوری:
شهرستان تیران و کرون بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای دو بخش به نامهای مرکزی و کرون و چهار دهستان به نامهای رضوانیه؛ ورپشت در بخش مرکزی و کرون سفلی و کرون علیا در بخش کرون می باشد. این شهرستان دارای 44 روستای بالای 20 خانوار جمعیت و تعداد 19 روستای زیر 20 خانوار جمعیت و مزارع مسکونی و 3 شهر به نامهای تیران؛ عسگران و رضوانشهر می باشد.

آب وهوا:
شهر تیران دارای آب وهوای بیابانی ونیمه بیابانی باتابستانهای گرم وخشک وزمستانهای سرد است میزان بارندگی سالانه شهرستان 256 میلیمتر درسال است. درشهر تیران بیشترین نم نسبی درزمستان 78 درصدودر تابستان 13 درصد می باشد. تعدادروزهای یخبندان درسال 90-80 روز گزارش شده است. ازنظر وضع جوی برابربا ایستگاه کلیماتولوزی تیران میانگین دما در دی ماه 5/4 وحداکثر دما درتیرماه 2/35 درجه سانتیگراد گزارش شده است.
تاریخ به روز رسانی: 1395/10/11
تعداد بازدید: 14061
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal