چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲
۱۱:۴۲:۲۶

سی و یکمین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان با موضوع «اشتغال و کارآفرینی»

سی و یکمین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان با موضوع «اشتغال و کارآفرینی» به ریاست فرماندار شهرستان و با حضور روسای دستگاه های عضو روز یک شنبه مورخ ۵ دی ماه ۱۴۰۰ در سالن جلسات فرمانداری تشکیل شد. در این جلسه ابتدا فروزان کارشناس امور فرهنگی و جوانان بیان داشت روند رو به رشد […]

سی و یکمین جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان با موضوع «اشتغال و کارآفرینی» به ریاست فرماندار شهرستان و با حضور روسای دستگاه های عضو روز یک شنبه مورخ ۵ دی ماه ۱۴۰۰ در سالن جلسات فرمانداری تشکیل شد.
در این جلسه ابتدا فروزان کارشناس امور فرهنگی و جوانان بیان داشت روند رو به رشد جمعیت در چند دهه گذشته، بیکاری در حوزه جوانان را به یکی از معضلات اساسی و ملی تبدیل نموده است. از طرفی جوانان بعنوان سرمایه ملی و نیروی اساسی تولید و رشد اقتصادی، بدون داشتن شغل مناسب و آینده ای روشن در این زمینه، با چالشی جدی روبرو خواهند شد. گرچه دولت ها طی سال های اخیر قدم های اساسی برای ایجاد فرصت های شغلی و کاهش نرخ بیکاری و در واقع کنترل این امر داشته اند اما نیاز به فرصت های شغلی بیشتر بدلیل افزایش نرخ رشد جمعیت جوان همچنان در حال افزایش است. دسترسی به اشتغال پایدار یکی از نیازهای اساسی جوانان بوده و فراهم نمودن بستر مناسب جهت دسترسی به آن، یکی از وظایف اساسی دولت ها و خانواده ها محسوب می شود.
دبیر ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان در ادامه افزود تحریم‌ها و شیوع همه‌گیری ویروس کرونا و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بسیاری از مشاغل، کسب وکارها و صنوف خدماتی را دچار آسیب کرد. میزان بیکاری جوانان در جهان دو تا سه برابر بیشتر از میزان بیکاری بزرگسالان است و جمعیتی که بیشتر در معرض خطر بیکاری قرار دارند عمدتا جوانان تحصیل کرده ای هستند که برای اولین بار و بدون تجربه کاری وارد بازار کار می شوند.
وی ادامه داد یکی از برنامه های در حال اجرا جهت مقابله با بیکاری در کشور، طرح کاراد، طرح توسعه کارآفرینی در دانشگاه های کشور است که مطابق با قانون برنامه سوم توسعه کشور به اجرا درآمده است. هدف از اجرای این طرح، ارتقای شناخت جامعه دانشگاهی در زمینه کارآفرینی و پرورش دانشجویان کارآفرین است. اما متاسفانه این طرح به دلایل و نقاط ضعف مختلفی چون عدم تجربه قبلی در دانشگاه ها، کافی نبودن دامنه طرح برای کاهش بیکاران جامعه، کمبود سرمایه لازم برای ایجاد یک شغل پایدار و سایر موارد، در اجرا با مشکلات بسیاری رو به روست.
پس از آن فرماندار و رئیس ستاد ساماندهی امور جوانان بیان نمود با توجه به وجود سنگبری های شهر رضوانشهر، گلخانه های موجود در بخش کرون و شهرک های صنعتی منطقه، بعضاً کارفرماهای شهرستان دچار کمبود نیرو می شوند که متاسفانه مجبورند یا از نیروهای افاغنه یا سایر شهرستان ها و حتی افراد خانواده به خصوص در گلخانه ها استفاده نمایند. دکتر حججی ادامه داد که متاسفانه اکثر جوانان شهرستان به دنبال پست های اداری هستند و کمتر سراغ مشاغلی با مهارت های فنی می روند. وی تصریح کرد که آموزش فرهنگ کار و کارآفرینی را باید در مدارس و دانشگاه ها به جوانان آموزش دهیم تا آن ها با اتکای به مهارت های فراگرفته بتوانند در بازار کار، خود اشتغالی داشته باشند.
فرماندار شهرستان افزود که خوشبختانه در شهرستان تیران و کرون بالغ بر بیست جوان کارآفرین وجود دارد که حتی تعاونی کارآفرینان جوان در شهرستان تشکیل شده است تا قوت قلبی برای سایر جوانان کارآفرین شهرستان باشد و هرگونه حمایتی از ایشان خواهد شد.
وی در پایان از تمامی روسای دستگاه های شهرستان به لحاظ حمایت و پیگیری اشتغال و کارآفرینی جوانان تقدیر و تشکر کرد.

برچسب ها :
مطالب مشابه

اجرای ایزوگام سقف دبستان میثم تمار روستای دولت آباد به مساحت ۷۰۰ متر با صرف هزینه ای بالغ بر ۹۱۰ میلیون ریال

۱۰ آبان ۱۴۰۲
۳۰ مرداد ۱۴۰۲
۱۸ مهر ۱۴۰۱

به مناسبت هفته سلامت، پرسنل شبکه بهداشت و درمان شهرستان تیران و کرون بر سر مزار شهدای گمنام شهر تیران حضور یافته و با گلاب به غبار روبی و عطر افشانی مزار شهدا پرداختند. در این مراسم که با حضور دکتر محمدی کیا فرماندار، آقای جمشیدی معاون بهداشتی و سایر مسئولین شهرستانی برگزار شد با […]

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 10 =