یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲
۱۵:۲۹:۵۱

منطقه دربند

 

 

منطقه تفریحی دربند

در شمال شهر تیران مزرعه ای بزرگ به نام دربند واقع است.که از دو نقطه به نام دربند پایین و دربند بالا تشکیل شده و نهر آبی از قناتی مرسوم به دربند جاری است که پیوسته در تمام فصول سال دارای آب می باشد.این مزرعه در جنوب منطقه قمشلو و به واسطه تنگه ای که در کوه شمال آن وجود دارد به دربند تیران معروف است،دربند  به واسطه آب وهوای خوب در تمام شب های تابستان پذیرای اهالی تیران و اطراف است و شهروندان تا پاسی شب در بیابانهای اطراف قنات حضور می یابند.وجود دشت ،کوه وآب  محلی برای تفریح اهالی است ویکی از مناظر زیبا طبیعی است.این مزرعه از ایام گذشته محل تفریح وتفرج اهالی در روزهای جمعه ومخصوصاًسیزده بدر است.همچنین در شمال دربند در دامنه ی کوه شمالی دیوار سنگی و سنگ چین به ارتفاع ۲متر و عرض ۵/۱ متر به طول ۳۰۰ وجود دارد.

یکی از آثار دیدنی حفره زمینی معروف به چاه دیو است که در سمت مشرق دربند در دامنه ی کوهی واقع است این مکان از گذشته های پنهان ونامعلومی برخوردار است، پیران اینطور روایت کردند که در دوران ناامنی کاروانهای زیادی دستبره زده می شدند و اجساد کشته شدگان را داخل این چاه می ریختند . در سمت غرب دربند دره لاسیمان واقع است،این دره دارای چندین اصله درخت ویک چشمه آب است . وجود گونه

 

هایی از شکار و کوه های مرتفع مکانی خوبی برای کوهنوردی وتفریح است.

باغ های دشت علیا ،دیون ودیجر از جاذبه های خوب گردشگری در شهر تیران است. این باغ  های میوه و زیبا،درختان سرسبز وخرم ،کوچه باغهای دیوار گلی ،درهای سنگی زیبا به راستی هر چشمی را شیفته خود می سازد.دشت علیا منطقه ای به نام کبودستان یا مَرغ ،چمبله در دو سوی رودخانه  مرغاب ،تک تک باغ ها با زیبای منحصر به فرد ،دیون با کوه ها و کوهچه ها که روزگاری محل زندگی  انواع کبک ها بود وباغ های زیبای آن وهمچنین صحرای دیجر با شکل هندسی باغ های زیبایش وجود کوشکه چی ومیان کوه از بهتر مکانهای تفریحی  شهر در این صحرا هستند که در روزهای جمعه وشب های تابستان محل تفریح اهالی شهر وحومه مخصوصاً مهمانان اصفهانی است.در این دشت وصحرا قنات های کهن تیران قرار دارند که هریک دارای میله های سنگی و سنگ چین است.

۳- چشمه مرغاب

چشمه مرغاب یکی از منابع اصلی تأیین کننده آب کشاورزی شهرستان تیران وکرون در ۳۰کیلومتری غرب شهر تیران وجنوب روستای قلعه ناظر واقع است.این چشمه در شرق کوه زیبای دالانکوه و در تنگ مرغاب قرار دارد چشمه ای پرنشاط و زاینده که از قدیم الایام تفرجگاه اهالی شهرستان و سایر شهرهای همجوار بوده. این چشمه از معروف ترین پر رونق ترین چشمه های استان اصفهان در فصل گردشگری است.هرساله گردشگران از اوایل  اردیبهشت ماه تا اوایل مهرماه هرشب با اسکان در اطراف این چشمه از این موهبت الهی حض وبهره کافی میبرند.

این چشمه با توجه به وجود کوه های مرتفع و دشت های سرسبز اطراف خودو روستاهای دو تو  وقلعه ناظر وهمچنین شهر عسگران موقعیت ویژه و خاصی پیدا کرده است.اخیراً شهرداری عسگران باتوجه به رونق قطب گردشگری شهرستان اقدام به احداث سکوها وآلاچیق های جهت گردشگران کرده  است.تمام حٌسن و زیبای چشمه مرغاب به طبیعت بکر و دست نخورده اطراف آن است.این چشمه در ایام تعطیل مخصوصاً در بهار وتابستان پذیرای هزاران گردشگر می باشد.

۴-دالانکوه

پس از گذر از چشمه مرغاب و عبور از روستای زیبای دوتو به منطقه دالانکوه می رسید..این دره سرسبز و دیدنی دارای آب وهوای پاک  باچشمه های متعدد ،پوشش گیاهان مرتعی ولاله های واژگون.

این دره برفگیر در فصل بهار به اوج زیبای خود می رسد. وهر سال در بهار مخصوصاً در اردیبهشت  ماه طراوت خاصی دارد.چشمه های آب گوارا ،عسل مرغوب گلهای وحشی ولاله های سرخ از مزیت های دالانکوه است.

در این دره سرسبز بیش از ۱۷۰ گونه گیاهی می رویند، لاله های واژگون  از گیاهان مشهور ایرانی است که نوع منحصر به فرد آن در دالانکوه می روید وهرسال عده زیادی از مردم به تماشای این گلهای زیبا به این منطقه  می روند.پس از اردیبهشت ماه مراتع در دالانکوه در اختیار دامداران شهر تیران قرار می گیرند.چرای دام از قدیم الایام متعلق به دامداران تیرانی است . این منطقه بهترین مکاه برای سیر و سیاحت و گردش در طبیعت است قُلّه ی معروف  آن قلّه ی دالانکوه دارای ارتفاعی ۳۶۰۰متر است که مورد توجه کوهنوردان شهرستان است.

یکی دیگر از چشمه های مهم چشمه شاهی یا چشمه کرد است در جنوب روستای کرد علیا که اخیراً سد خاکی بر روی آن ایجاد شده و از مکان های دیدنی و گردشگری شهرستان است.

۵- پیست اسکی

پیست اسکی دالانکوه در غرب روستای دولت آباد قرار دارد و در فصل زمستان و موسم سرما ورزش اسکی طرفداران بسیاری دارد.هرسال در ماههای سرد مخصوصاً دی و بهمن در صورت بارندگی این پیست اسکی محل  تفریح مردم استان و شهرستان است و از محبوب ترین فضاهای ورزشی زمستانه استان به شمار می رود.این پیست زیر نظر اداره تربیت بدنی شهرستان تیران وکرون قرار دارد و امکاناتی جهت حضور گردشگران فراهم شده است.

۶- سد خمیران:در جنوب روستای خمیران ، سد خاکی احداث شده که با جمع آوری آب رودخانه مرغاب دریاچه ای زیبا شکل گرفته است . این سد در فصل تابستان عصرها و شب ها پذیرای خانواده های اهالی در اطراف خویش است.محیطی آرام که کم کم با ایجاد واحداث سکونتگاه های برای اسکان مهمانان یکی از مکانهای جذاب شهرستان به شمار می آید و از مناطق گردشگری مهم می باشد.